6-11 Yaş

6-11 yaş grubuyla ilgili tüm PAY’lara ve uzman görüşlerine bu temadan ulaşabilirsiniz.

Uzman Görüşleri

Ebeveynler için: Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan çocuğunuz ve uzaktan eğitim
6-11 Yaş - 12-14 Yaş
Ebeveynler için: Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan çocuğunuz ve uzaktan eğitim

Özellikle Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan çocuklar ve ebeveynleri için önümüzdeki uzaktan eğitim süreci zorlayıcı olabilir. Çocukların bu dönemi tatil modunda geçirmek istemesi ebeveyn-çocuk ilişkisi açısından çatışma yaratabilir. Bu dönemde bir düzen yaratabilmek için öncelikle rutine ihtiyacınız olacaktır.

Corona virüs tedbirleri çerçevesinde oluşan tatil döneminde evde neler yapabiliriz?
6-11 Yaş - 3-5 Yaş
Corona virüs tedbirleri çerçevesinde oluşan tatil döneminde evde neler yapabiliriz?

Corona virüs salgını sebebiyle birçoğumuz kaygı yaşıyoruz. Virüsün yayılmasını önleme amacıyla okulların kapatılmasıyla birlikte birçok ebeveynin aklında benzer sorular olabilir: Çocuklarımızla evde neler yapabiliriz? Onlarla nasıl zaman geçirebiliriz? Evde nasıl bir düzen kurabiliriz? Bu dönemde evde uygulayabileceğiniz birkaç öneri:

6-11 Yaş 12-14 Yaş - 15-18 Yaş
Sınıfta öğretimi nasıl farklılaştırabiliriz?

Üstün olduğu belirlenmiş öğrencilerin de aslında bu ortalama müfredatla ihtiyaçları karşılanmamaktadır. Bu öğrenciler de zorlanmamaktadırlar ve sıkılmaktadırlar. Öğrenmede Evrensel Tasarım (ÖET) yaklaşımı, bilişsel nörobilim çerçevesini kullanan ve değişik ihtiyaçları olan geniş bir spektrum dakika öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla hazırlanmış bir yaklaşımdır. Temel amacı her öğrencinin başarılı bir öğrenci olmasını sağlamaktır ve her öğrencinin “uzman öğrenci” olmasını sağlamaktır. Bu, çok bilen, bildiğini daha fazla yapmak isteyen ve öğrenmeyi seven ve daha da fazla yapmak isteyen öğrenciler anlamına gelmektedir. ÖET'de anahtar, tasarımın evrensel olması (herkes için ulaşılabilir olması) ve her öğrencinin öğrenmesini sağlamaktır. Bu tasarım öncelikle tasarım yaparken çok esnek olmanın gücüne dayanır. – Öğrencilere seçenekler sunar – Öğrencilere farklı öğrenme yolları deneyimleri sunar – Öğrencilere materyalin farklı şekillerde sunulmasını sağlar ki iki şeye ulaşmak mümkün olsun “EVRENSEL” ve “HERKES ÖĞRENİR” ÖET in üç ilkesi öğrenmenin ne olduğunun dikkatli bir şekilde analiz edilmesi sonucu ortaya çıktı. Binlerce araştırmacının öğrenmenin ne olduğu, nelerin öğrenmeyi oluşturduğu ve öğrenme konusunda bireysel farklılıkların neler olduğu konusunda yaptıkları çalışmalar sonucunda her öğrenme ortamında bulunan 3 temel prensibi ortaya çıkarıldı. Üç genel prensip vardır. İlk prensip, bilgiyi öğrenene nasıl sunarız? Burada farklı yöntemler kullanarak bilgiyi sunmaktan bahsediyoruz. Her öğrencinin öğrenebilmesi için bilgiyi sunmamın tek bir yolu yoktur. İkinci prensip, çoklu yöntemler kullanarak öğrencilerin bildiklerini ifade etmelerine imkan vermektir. Üçüncü prensip ise çoklu yollar kullanarak öğrencilerin öğrenme sürecine katılmasını sağlamaktır.

Videoyu İzle

Son PAY'lar

Tür:
Sıralama:

Bilgisayarlı eğitim nasıl ilgi çekici olabilir?

6-11 Yaş

Okulların açılışı konusunda yaptığınız yayını izledim, daha önce haberim olmamıştı bir arkadaşım önerdi. Zor kararların bize yüklendiği bu dönemde sizlerin uzman görüşlerini paylaşmanız çok önemli. Bizim okul görünürde açıldı ama yüzyüze dersler sınırlı günlerde. Bu durumda zaten yeni okula alışmaya çalışan kızımın bilgisayar başında bir şeyleri anlamaya çalışması çok bunaltıcı oluyor. Kardeşinin onu engellemesini durdurmak da zor oluyor. Bize t...

Devamını Oku...

1. sınıf çocuğum uzaktan eğitimde okulla nasıl bağ kuracak?

6-11 Yaş

Bir problemim var. Kafamda dönüp duruyor. Zaman da az kaldı karar için. Yardıma ihtiyacım var. Oğlum haftaya ilkokula başlayacak. Çocuk nasıl okula alışacak bilmiyorum. Bilgisayar başında olur mu bu iş? Çocuk öğretmenini, arkadaşını uzaktan eğitimle nasıl tanıyacak? Okul arasında nasıl bir “bağlılık” geliştirecek. Korkuyorum. Okula hiç alışamayacak ve sonraki yıllarda da okulu sevmeyecek diye. Sizde de benzer endişeler var mı, ben mi çok abartıyo...

Devamını Oku...

Uzman
A idea

"disleksi veya otizm olabilir mi?”

6-11 Yaş

Merhaba Hatice Hanım, Öncelikle paylaşımınız için çok teşekkürler! Başlıkta yazmış olduğunuz sorunuza cevap almak için en doğru adres bir çocuk psikiyatristine danışmanız olacaktır. Bahsettiğiniz sorunların detaylandırılması da bu görüşmelerde yapılıyor. Ayrıca belirttiğiniz disleksi ve otizm konularında yapılan bilişsel değerlendirmeler yoluyla da dikkat, öğrenme, bellek vb. konularda bilgi sahibi olabiliyoruz. Bahsetmiş olduğunuz durumları el...

Devamını Oku...

Oglum disleksi veya otizm olabilir mi

6-11 Yaş

Merhaba oğlum 11 yaşında  sıkıntım çok fazla YouTube izlemesi ve oyun oynuyor olması bütün gün hiçbir şey ile ilgilenmeyip sürekli bu sekılde vakit geçiriyor ve bu sırada tuvalete gitmeyip altına yapıyor çok hızlı yemek yiyor. okul döneminde ders yaptirmakta çok zorlanıyorum sınavlarda bildiği halde soruyu yanlış okuduğu için cevap yanlış veriyor ve ben nasıl yapmalıyım bilmiyorum birileri ile iletişimi hep oyun ile ilgili bana yardımcı olabilirs...

Devamını Oku...

Uzman
A idea

Çocuklar ne zaman evde yalnız kalabilir?

6-11 Yaş - 12-14 Yaş

Merhaba Gülsen Hanım, Evde yalnız kalma konusunda öncelikle yaştan bağımsız olarak bir ebeveynin gözetiminde olması daha sağlıklı olacaktır. Sadece kaygılanmaması için değil, siz evde yokken geçireceği zamanın kalitesi açısından da bu önemli. Örneğin, evde tek başınayken sadece online oyunlarla vakit geçirmesi yerine bir ebeveynle yapılacak sohbet, oynanacak bir kutu oyunu gibi faaliyetler pek...

Devamını Oku...

Obsesif Kompülsif Bozukluk (OKB)

0-1 Yaş 1-3 Yaş 6-11 Yaş 12-14 Yaş 15-18 Yaş 19-25 Yaş - 3-5 Yaş

Obsesif Kompülsif Bozukluk (OKB), kişinin zihninde beliren engelleyemediği düşünceler veya dürtülerin baş edilmesi zor bir kaygıya ve rahatsızlık duygusuna neden olması ile şekillenir. Kişi bazı ritüeller ve tekrarladığı davranışlar geliştirerek bu düşüncelerin yarattığı kaygıdan kurtulmaya çalışır. Bu davranışlar tekrarlandığında kaygı bir süre için azalır, ancak kısa süre sonra kaygı artarak tekrar hissedilir ve kişi tekrar ben...

Devamını Oku...

Oğlum yalnız kalabilir mi?

6-11 Yaş

Merhaba..Nisan 2010 doğumlu oğlum var.Eşimle ikimiz çalıştığımız için evde yalnız kalmaya başlaması gerekecek.Bu nedenle telefon aldık bizi görüntülü atayabilmeli için.Genelde bir şekilde yarım gün yanında bulunmaya çalışacağız.Kendisi biraz endişeli daha önce hiç o kadar uzun kalmadığı için.1 saat kaldığı oldu.Biz farketmeden psikolojik olarak zarar görür mü acaba?Bazı yerlerde 12 yaş sınır yazıları var.

Devamını Oku...

POPÜLER TERAPİ: DUYU BÜTÜNLEME

0-1 Yaş 1-3 Yaş 6-11 Yaş 12-14 Yaş 15-18 Yaş 19-25 Yaş - 3-5 Yaş

Duyu bütünleme terapisi ilk kez Amerikalı bir ergoterapist olan Dr. Jean Ayres tarafından çalışmalar yapılan ve günümüzde tüm dünyada yetkin ergoterapistler tarafından uygulanan bir terapi yöntemidir. İstek ve ihtiyaca uygun yapılandırılmış ortamlarda yaş ve cinsiyete bakılmaksızın uygulanan bu terapi yönteminde dünyada özellikle pediatri alanında yapılan çalışmalarla ö...

Devamını Oku...