3-5 Yaş

3-5 yaş grubuyla ilgili tüm PAY’lara ve uzman görüşlerine bu temadan ulaşabilirsiniz.

Uzman Görüşleri

Corona virüs tedbirleri çerçevesinde oluşan tatil döneminde evde neler yapabiliriz?
3-5 Yaş, 6-11 Yaş
Corona virüs tedbirleri çerçevesinde oluşan tatil döneminde evde neler yapabiliriz?

Corona virüs salgını sebebiyle birçoğumuz kaygı yaşıyoruz. Virüsün yayılmasını önleme amacıyla okulların kapatılmasıyla birlikte birçok ebeveynin aklında benzer sorular olabilir: Çocuklarımızla evde neler yapabiliriz? Onlarla nasıl zaman geçirebiliriz? Evde nasıl bir düzen kurabiliriz? Bu dönemde evde uygulayabileceğiniz birkaç öneri:

Son PAY'lar

Tür:
Sıralama:
Uzman
A Akıl-Fikir

Birlikte yatmak

3-5 Yaş

Çocuklar için uyku oldukça hassas bir dönem, özellikle uyumadan önce anne babadan ayrılmak kaygı yaratabilen durumlar. Farklı ihtiyaçları olduğunda, hastalık, hassasiyet veya özlem gibi, bu durumun uykuya yansıması oldukça rastlanılan bir durum. Birlikte yatmak isteği bu gibi nedenlerden ortaya çıkmış olabilir. Bu isteği onun odasında o uyuyuncaya kadar yanına yatarak karşılayabileceğinizi söylemek hem güven verecektir hem de alışkanlıkların bozu...

Devamını Oku...

Küçük çocuklar ve küfürlü konuşma

3-5 Yaş

Merhaba, Küçük çocukların küfürlü konuşmalarının birçok sebebi olabilir öncelikle bunu tespit etmek önemli olacaktır. Genellikle dil öğreniminin ilk yıllarında dili keşfetmek için küfür kullanabilirler veya komik duyulduğunu, insanları güldrdüğünü düşünebilirler. Bazı durumlarda öfke gibi duygularını ifade etmek için de kullanıyor veya başkalarını taklit ediyor da olabilirler. Çocuğunuz küfürlü konuştuğu zaman bunu dikkate almamaya çalışın. Gen...

Devamını Oku...

A Akıl-Fikir

Okulların açılması

3-5 Yaş

Okullar tekrar kapandı. Bizim oğlumuz ana sınıfında. Önce kapandı denildi, sonra açıldı, tekrar başka bir karar alınır mı bilmiyoruz.  Son zamanlarda çeşitli çalışmalar var gördüğüm. Özellikle okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocuklar için okulların açık tutulmasının çok önemli olduğuna ve salgın çerçevesinde bu çocukların kendileri ve çevrelerine taşıdığı riskin daha az olduğuna ilişkin. Nature'da da şöyle (https://www.nature.com/articles/d41586...

Devamını Oku...

Y Yaşantı-Tecrübe

Gece birlikte uyuma

3-5 Yaş

Biz Ankara'dayız ve benzer şekilde TV görüntülerine maruz kalan 4 yaşında bir kızımız var. Yine benzer şekilde pazar akşamından beri bizimle yatmak istiyor. İlk iki gece odasında yanında bekleyerek durumu idare etmeye çalıştık ama sonra tavsiyeler doğrultusunda gerekli esnemeleri yaparak yanımıza aldık. Şimdi yine annesiyle uyuyor ve bakalım bu daha ne kadar sürecek... Herkese sabırlı ve güçlü günler diliyorum.

Devamını Oku...

Y Yaşantı-Tecrübe

Felaketten kaçarken felakete yakalandık

3-5 Yaş

biz de izmirdeyiz ve gerçekten travmatize olmuş durumdayız. Pandemi nedeniyle urladaki yazlığımızda kalıyorduk, burada ertesi günde bir deprem yaşandı. etkisini hala üzerimizden atamıyoruz, baya ciddi korktuk. Küçük oğlan pek anlamıyor (2 yaşında) ama 4 kaşındaki kızım (bizim hatamız sonucu) fazlaca görüntüye maruz kaldı ve 2/3 gündür biraz hırçınlaştı.geceleri de bizimle yatmak istiyor. ilk kez bugün bilgisayara oturabildim. canlı yayınları izl...

Devamını Oku...

Y Yaşantı-Tecrübe

Çocuklara mikropları öğretmenin EN İYİ YOLU

3-5 Yaş

Öncelikle çok teşekkür ederek başlamak istiyorum. Bugünkü mikropları öğretmenin 9 yolu paylaşımınız gerçekten çok iyiydi.  Biz kızımla tüm aşamaları yaptık (özellikle ruj deneyini çok tuttuk tahmin edebileceğiniz gibi). Ekmekleri küflenmeye bıraktık onu da merak ediyoruz. Gerçekten çok uzun zamandır bu kadar eğlendiğimizi hatırlamıyorum. Hemde birşeyler öğrenirken. Tekrar çok çok teşekkür edyiorum ve benzer paylaşımların devamını bekliyoruz.

Devamını Oku...

P Problem

Anne sütünün ne zararı olabilir

3-5 Yaş

Oğlum 2 yaş 7 aylık oldu. büyümesiyle ilgili önemli aşamalarda çok büyük sorunlar yaşamadık.Yalnız sütü bırakma konusunda hala akşamları emzirmeye devam ediyorum. Ablasında da benzer bir durum olmuştu, 3 yaşına girerken bırakmayı başarmıştık.  Ben bunda bir sakınca görmüyorum ama çevreden bir baskı görüyorum, hani bu kadar büyükken ne gerek var gibi bir baskı. Bu durum özel bir sorun yaratırmı, tam tersine hazır olmadan bırakmanın çocuk için tr...

Devamını Oku...

A Akıl-Fikir

Disiplin sorunu olabilir

3-5 Yaş

Merhaba sanıyorum ki, sorunu doğru tespit etmişsiniz. Ancak yine de dikkatli olun, mutlaka başka bir sebebi varsa onu araştırmak gerek zaman zaman çok beklenmedik sorunlar bunun altında saklanabiliyor. Ama galiba genel yaşanan bir sorun sizinki, sizin de dediğiniz gibi disiplin meselesi. Sık raslanan bir başka durum ayrılma korkusu oluyor ama daha çok bu durumla karşılaşılıyor. Kızım kreşe giderken benzer bir sorun yaşadık, bir kaç arkadaşım ve...

Devamını Oku...