19-25 Yaş

19-25 yaş grubuyla ilgili tüm PAY’lara ve uzman görüşlerine bu temadan ulaşabilirsiniz.

Uzman Görüşleri

0-1 Yaş, 3-5 Yaş, 6-11 Yaş, 12-14 Yaş, 15-18 Yaş, 19-25 Yaş
Can Alıcı Sorular: Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Dr. Yankı Yazgan ve Dr. Çağrı Kalaça, Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu üzerine konuştular, PaylaşBüyüsün websitesine gelen soruları cevaplayarak, önerileri paylaştılar. Siz de aklınıza takılan soruları websitemiz üzerinden paylaşarak, uzman görüşlerine ve diğer ebeveynlerin fikir ve önerilerine ulaşabilirsiniz.  

Panik Atak ve Baş Etme Yolları
19-25 Yaş
Panik Atak ve Baş Etme Yolları

Panik atak ortada gerçek bir tehlike yokken aniden yükselen, korku ve endişenin yoğun yaşandığı, fiziksel belirtilerin ortaya çıktığı bir ataktır. Bu ataklar oldukça korkutucu ve rahatsız edici olabilir. Terleme, hızlı nefes alıp verme, kalp atışlarının hızlanması, titreme, baş ağrısı gibi birçok fiziksel belirti ortaya çıkabilir. Panik atak geçiren kişi genellikle kontrolü kaybedeceğini, aklını yitireceğini ya da kalp krizi geçirdiğini ve ölebileceğini düşünerek büyük bir korkuya kapılabilir. Duygularınızın ve düşüncelerinizin farkına varıp kontrol altına almak panik atakların yoğunluğunu ve hayatınızdaki etkisini azaltabilir.

Obsesif Kompülsif Bozukluk (OKB) Döngüsünü Kırmak-Akomodasyon
12-14 Yaş, 15-18 Yaş, 19-25 Yaş
Obsesif Kompülsif Bozukluk (OKB) Döngüsünü Kırmak-Akomodasyon

OKB ile baş ederken, kaçınma davranışlarının ortadan kaldırılması ve ailelerin bu kaçınmayı destekleyici şekilde davranmaması büyük önem taşır. Yakınları OKB'li olan bireylerin, kendilerini ritüellerin bir parçası olarak bulması kaçınılmaz hale gelebilir. Aile bireylerinin yardım etmek amacıyla yaptığı bu davranışlar, OKB döngüsünü besleyici ve kaçınmayı destekleyici bir rol oynadığı için tedaviyi olumsuz yönde etkilemektedir, bu duruma “akomodasyon” adı verilir.

Son PAY'lar

Tür:
Sıralama: