Paylaş Büyüsün

Uyum Sorunu Yaşayan Çocuk Okul Değiştirmeli mi ?

6-11 Yaş

Selamlar herkese,

7 yaşındaki çocuğum bu yıl okula başladı, okula başladığı ilk gün öğretmen eşime, "çocuğunuz bir ilaç kullanıyor mu, hiperaktif mi?" diye sormuştu.. O gün bu özel okulla ilgili doğru seçim olup olmadığına ilişkin şüphelerim başladı. Okula yeni başlayan bir çocuğu ilk günden etiketlemek, zaten kaygılı olan velinin heyecanını, hevesini bir anda tuzla buz etmek gibi geldi. Okulun ilk haftası acelece dikkat dağınıklığı testi yaptılar bir problem çıkmadığı gibi üstüne zihinsel kapasitesi yaşından iyi çıktı hatta seneye özel yeteneklilere yönelik bir test yapacaklarından bahsettiler. 

Okula uyum ile ilgili problemlerimiz ağır, aksak sürüyor. Bu sürecin okulun eğitim politikası ve öğretmenin yaklaşımı, gayreti ile de lgili mi onu hala çözebilmiş değilim. Buarada okul, davranış problemleri karşısında çocuklara teneffüse çıkmama müdürün odasında tek başına bekletme gibi cezalar veriyormuş çocuğum anlattı bu da ne kadar doğru bilemiyorum. Haftasonu çocuğumun psikolojik, fizyolojik tüm ihtiyaçlarını karşılayıp ödevlerini yaptırıp iyi bir ruh hali ile okula gönderiyorum çocuk haftaiçi okuldan mutsuz, gözünün feri sönmüş eve dönüyor. Akşamlarım iş dönüşü kaos halinde, sarılıp koklamakla birlikte ders çalıştırmaya çabalıyorum çoğu zaman baskı yapmak zorunda kalıyorum. Çocuğu zorlamasam bu kez okuldan aranıyorum, "çocuğunuz geri kalıyor çalıştırın" mesajı içerikli konuşmalar görüşmeler.. Kendimi zorba anne gibi hissediyor çocuğumla ilişkimin yaralanmasından endişeleniyorum.

Şaşkın ve yorgunum bu negatif geri bildirimlerde veli olarak çocuğumu desteklemek konusundaki motivasyonumu bozuyor. Okul mu değiştimeliyim, Düşünce yapımı mı değiştimeliyim. Süreci akışına mı bırakmalıyım bilemedim. Bu konuda sizlerin de tecrübelerinizi paylaşmanızı, önerilerinizi yazmanızı rica edeceğim. Şimdiden teşekkür ederim, sevgiler.