Paylaş Büyüsün

Üniversite sınavı öncesi depresyon

15-18 Yaş

Merhaba, 

Bu güzel siteyi sayın Yankı Yazgan'ın bir semineri sayesinde keşfettim. Öncelikle kendisine çok teşekkür ederim. Tam zamanında oldu...

Kızım bu yıl üniversite sınavına girecek. Normalde de çok duygusal ve hislerini açık etmeyen bir çocuktur. Son zamanlarda ağlama nöbetleri başladı ve giderek sıklaştı. Yakın bir arkadaşı da aynı sıkıntıları yaşadığı için etkilenmiş olabileceğini düşündük önce. 

Durum rahatsız etmeye başlayınca kendi iradesi ile psikiatriste başvurduk. Bu dönemde bunların normal olduğunu, zamanla düzeleceğini söyledi. Kızım tatmin olmadı,  bu durumun kendini rahatsız ettiğini çözüm aradığını söyledi.  Bu kez bir psikoloğa başvurduk.  Psikolog ikinci görüşmede depresyon başlangıcı olabileceğini söyleyerek bizi başka bir psikiyatriste yönlendirdi. Bu arada kendi de görüşmelere devam edeceğini söyledi.  Henüz bu görüşme için randevu aşamasındayız. 

Kızım,  çevresinde de depresyon geçiren arkadaşları olduğu için kendisinin bu durumda olmadığını düşünüyor. 

Mutsuz ruh halini çözmek isteyen bir genç gerçekten depresyonda olabilir mi, çözüm için anne baba olarak bizim almamız gereken aksiyonlar nelerdir, nasıl tavır almalı nasıl davranmalıyız?

Tecrübe edinenler varsa deneyimlerini ve özellikle uzmanlarımızın tavsiyelerini rica ediyorum