Paylaş Büyüsün

Pandemi döneminde sınırlar ve disiplin sorunları

3-5 Yaş

"Pandemi döneminde ebeveyn olmak" başlıklı programı ancak izleyebildim, öncelikle çok yararlandığımı söylemem gerek. Normal olmayan bir  dönemde normalde de zorlandığımız faaliyetleri aynı şekilde yapmaya çalışmak gerçekten çok bunaltıcı. Ama biz sanki öyle değilmiş gibi daldık bu döneme ve çırpınıp duruyoruz.

Bu normal olmayan dönem, kimilerine göre "yeni normal" olan dönem için yeni bir yaklaşım geliştirmek, esnek ve uyanık olmak gerekiyor benim anladığım. Ancak herşey altüst olmuşken bunu nasıl yeniden kuracağız? Yeni sınırlar belirlemek, yeni bir disiplin anlayışı geliştirmek gerekiyor, bunu da yine uzmanların yol göstericiliğinde yapmak gerekiyor. 

Benim bu konuda bazıları Paylaş Büyüsün paylaşım ve programlarında yanıtlanmış bazıları hala yanıtını bulmamış sorularım var ve bunun daha fazla konuşulması gerektiğini düşünüyorum.

Evde duygu güvenliğinin sağlanması, ya da duygusal güven ortamı gibi bir ifade kullanıyordu Yankı Bey, esas önemli olanın bu olduğunu söylüyordu. Bu çok yol gösterici oluyor ama kimi örnekler üzerinde durmak da gerekiyor. Sorumluluklar konusunda örneğin, olağanüstü dönemdeki daha gevşek uygulamalar, aynı zamanda çocuklarımızın bir şeyler öğrenip gelişmekte olduğu düşünülürse, daha sonra nasıl telafi edilecek? Ya da uzaktan eğitim konusunda gerçek bir verimsizlik varken, buna uyum sağlamak için çaba harcamaya değer mi? Neler geçici, neler kalıcı olacak ve biz de kendimizi neye uyduracağız?

Çalıştığım şirket uzaktan çalışma konusunda bu dönem geçtikten sonra da bu uygulamayı kalıcı hale getirmeyi gündeme aldı. Oysa benim uzaktan çalışma konusundaki deneyimim bir felaket ve bunu hiç istemiyorum örneğin. Bu çocuklarla ilişkim dahil hayatımın birçok alanında alışmayı düşünmediğim bir durum mesela. 

Çok fazla başlık var, uzatmayayım. Bu yeni dönemde çocuklarımız ve kendimiz için en doğrusunu bulmak için daha fazla paylaşmaya ihtiyaç var diyorum esasında.