Paylaş Büyüsün

Üstün Yetenekli Çocuklara Eşlik Etmek

3-5 Yaş

Merhabalar,

Gelişimsel açıdan her farklılıkta olduğu gibi üstün potansiyelli çocuklarda da tanı ve eşlik etme süreci progranmalıdır. 

Üstün yetenekli çocuklarda bilişsel becerilerinin yüksek olması ile birlikte, duygusal veya sosyal gelişim kendi yaş düzeyinde ilerleyebiliyor. Gelişimin içerisindeki bu farklılıklar/düzensizlikler çeşitli duygusal ve/veya davranışsal problemlere yol açabilir ya da çeşitli ihtiyaçlar doğurabilir. 

İlk aşamada, çocuğun "Üstün Zeka ve Yetenek" durumunu tespit etmek için gerekli değerlendirmeleri yaptırmak ve uzman görüşü almak önemli olacaktır. Sonuçlara göre, gerek ev ortamı, gerek okul ortamında çocuğa doğru eşlik etmek, belki eğitimini zenginleştirmek, duygusal açıdan bir destek çalışması sürdürmek gerekli olabilir. Tanı alındıktan sonra, çocuğa durumunu açıklamak ve duygularını ifade edeceği bir ortam yaratmak uygun olacaktır. 

Ebeveyn olarak üstün zekalı bir çocuğa yaklaşım ise sınır koymayı içerir. Bilgileri, merakları ve fikirleri doğrultusunda çocuklar dominant veya yaşının üstünde talep veya davranışlarda bulunabilirler. Ebeveynin rolü hatırlatılarak, ev içerisinde ki her bireyin sınırını hatırlatacak konuşmalar yapılabilir. Kararlar konuşulsa veya tartışılsa da, nihai kararların ebeveyn tarafından verildiği mesajı iletilebilir. 

Özel durumundan dolayı çocuk kimliğini ve gelişimi bunun üzerine kuracaktır. Bu süreçte, sadece yetenekler üzerinde durmak veya çocuğun becerilerini idealize etmek doğru olmayacaktır. Duygusal zorluklarda ya da davranışsal problemlerde çocuğa yansıtmalar yapmak, onu anladığınızı, fark ettiğinizi iletmek ve uygun davranışı ya da söz konusu duyguyla baş etme yolları için alternatifler sunmak yararlı olacaktır. Karşılaştığınız öfke problemleri ya da davranışsal problemlerde, çocuğa çözüm üretmeye yönelik eşlik etmek önemli olacaktır. 

Özetle, çocuğunuzun güçlü yanları kadar, zayıf ya da geliştirilmesi gereken yanlarının farkında olmak (değerlendirme, gözlem, geri bildirimler) ve ihtiyaçlar doğrultusunda iletişiminizi ve eşlik etme sürecinizi şekillendirmek en önemlisi.

Son olarak, üstün yetenekli çocukların akranları ile iletişim kurmakta güçlük çektiği, eğitim ortamlarında sıkılganlık ya da zorbalık gibi sorunlar yaşayabileceklerini biliyoruz. Öğretmenlerle işbirliği içerisinde olup, bu olası durumların takibini yapmak ve tedbir ve çalışmalar programlamak gerekmektedir. Duygusal destek, sosyal duygusal beceri çalışmaları ya da zenginleştirme çalışmaları bu profildeki çocuklar için yararlı müdahaleler arasında bulunmaktadır. 

Sağlıklı günler.