Paylaş Büyüsün

NLP’ye göre motivasyonsuzlupun sebebi

6-11 Yaş

Merhaba,

başlığı görünce dayanamadım yazmak istedim :) elimden geldiğince   :)

Bizi motive eden de motive etmeyen de iki basit ögedir: Eylemle ilgili algı ve eylemin kendisi. İkisi birbirini sürekli besler.

NLP (Neuro Linguistic Programming)‘ye göre yapılacak eylemle ilgili zihinsel algıya dair içsel temsil sistemleri ve alt temsil sistemlerini oluşturan nöronlar yeterince uyarılıp itimsel sinyal oluşturamazlar. Yani çocuğunuzun motive olamamasının nedeni tamamen nörokimyasal bir fenomendir. Kendinizden düşünün... iş yerine gitmek için motive olamıyorsanız bunun başlıca nedeni çalışma ortamı vs vs yanında işe-gitmek ile ilgili zihninizdeki algınızdır. İş yerini düşündüğünüzde zihninizdeki algı nasıl? gri? Mat? Gürültülü mü? Patronun sesini mi duyuyorsunuz? Göğsünüz mü sıkışıyor? Nefessiz mi kalıyorsunuz? İş yükünü omzunuzda mı hissediyorsunuz? Böyle bir resme bakarken nasıl işe gitmeye motive olabilirsiniz ki zaten? İşte çocuğunuz da ders çalışmayı düşündüğünde benzeri algısal durumları yaşıyor. Her seferinde buna benzer bir resme bakıyorsa nasıl ders çalışmaya motive olabilir ki?

Motivasyonun önündeki bir engelse, çocuktan istenen ders çalışma yordamı ile çocuğun kendi eylemsel yordamının uyumsuz olması. Gene kendimizden örnek verelim. İş yerinde bizden bazı şeyleri kendi istedikleri yollarla yapmamız istenir değil mi? Ve biz o yollarla o işleri yaparken zorlanabiliriz. Örneğin raporları elle yazmak yerine artık sisteme girmek istendiğini düşünün. Eğer size göre “uygun” yordam değilse bu yaparsınız ama hep isteksiz davranırsınız. Pek çok kere de eksik veya yanlış giriş yaparsınız. Size işte olan şey çocuğunuza da okulda veya ders çalışırken olur. Ders yatakta değil masada çalışılmalı dediğinizde çocuğunuz eğer bunu yapmakta zorlanıyorsa istenen yordamla sahip olduğu yordam arasında bir çelişki yaşamaktadır. Yani bir tür nörolojik kısa devre oluşur. Yani o ders çalışma yordamı ona uygun değildir.

Bir NLP uzmanı olarak benim önerilerim,

1- Eylemle ilgili çocuğunuzun kafasındaki algıyı ona tanımlatın.  “Ders çalışmak deyince aklına ne geliyor?” gibi sorular sorun. Sonra o algıyı ona cazip hale getirmesine “yardımcı olun”. 

2- Ders çalışma yöntemini ona uygun hale dönüştürmesine yardımcı olun. Bizim dokunsal dediğimiz çocuklar masa başında çalışmak yerine gezerek özgürce çalışmayı tercih edebilirler. İşitsel çocuklar yüksek sesle konuşarak, görsel çocuklar birşeylere bakarak ders çalışmayı tercih edebilirler. Bu konuda onlara şu soruyu sormak sonuca götüren bir uygulama olurdu. “ders çalışmanın sana daha uygun ve keyifli olabilmesi için şu anda uyguladığın yöntemde neleri değiştirirdin ve yerine neler yapardın ki ders çalışmak sana daha keyifli gelebilecek ve daha çok şey öğrenebileceğin  bir şeye dönüşürdü?”

Özetle motive etmek için zihinsel kodları değiştirmek yetmez, eylemsel kodları da değiştirmek gerekir. Sorun ne yapmak istediğimizle ilgili değil nasıl yapacağımızı bilmememizdir. 

Sevgiler

Şükrü Terzi, NLP Uzmanı ve Eğitmeni

https://www.sukruterzi.com/