Paylaş Büyüsün

Uzman
A Akıl-Fikir

Kardeş Kıskançlığı

3-5 Yaş

Merhabalar,

Kardeşe duyulan kıskançlığın bu döneme kadar sürmesi sıklıkla gözlemlediğimiz bir durum. Bebeğinizin yaşı büyüdükçe aile içerisinde bir birey olarak daha önemli bir yer kaplıyor, yürümeye ve sesler çıkarmaya başlıyor, sizinle oyunlar oynuyor. Dolayısıyla annesi ile yani sizinle daha aktif ve keyifli amanlar geçiriyor. Bu durumda büyük çocuk tarafından duyulan kıskançlık artabiliyor.

Öncelikle kendi sınırlarınızı çizmeniz en doğrusu olacaktır. Her iki çocuğa da eşit zaman ayıracağım ya da kıskanmasın diye büyükle daha çok zaman geçirmeliyim gibi girişimlerde bulunmak sizi yıpratmakla birlikte, günlük hayatınızı ve bebeğinizin bakımını zora sokacaktır. Her iki çocuğunuzun size duyduğu ihtiyaç derecesi farklı. 

Olabildiğince ortak alanlar oluşturmaya gayret edebilirsiniz. Bebeğinizin bakımına kızınızı da katabilir, size yardımcı olmasını isteyebilirsiniz. Sizin eşliğinizdeyken birlikte oynanabilecek etkinlikler tercih edebilirsiniz. Örneğin, kızınız legolarla bir şekil yaparken, küçük çocuğunuz da yanında farklı parçaları birleştirmeye çalışabilir. Kardeşini hayatına ne kadar aktif şekilde katarsak ablasının da kabullenmesi o kadar kolaylaşır. Sorumlulukların ve kardeşinin ihtiyaçlarının farkında varması buna yardımcı olacaktır. 

Son olarak, kızınızın "huysuzlaştığını" paylaşmışsınız. Kızınız duygularını kelimerle ifade etmekte zorlanabilr bu dönemde, siz onun hislerine tercüman olabilir ve duygularını kontrol etmesine yardımcı olabilirsiniz. Anlaşıldığını hissetmek genelde çocukları rahatlatır. "Evet şimdi üzüldüğünü/kızdığını fark ediyorum", "kardeşini giydirmeme yardımcı olur musun? hızlıca oyunlarımıza geçeriz", "Şimdi kardeşinle ilgilenmem gerekiyor, geri geldiğimde ne yapmak istersin?" gibi ifadeler çocuğunuzun daha kolay sabretmesine ve sizi anlamasına yardımcı olabilir. 

Sağlıklı günler dilerim.

 

Yorumlar

Duygularını ifade etmeye zorlamak çok yararlı oluyor. Böylece tam olarak hangi anda ne yaptığımız ve bunun gerekçesini kavrama gibi bir gelişim geçiriyor. Annesi kardeşinin bakımı konusunda daha fazla destek istedi ve bunuda daha fazla onu dinleyerek yapıyoruz. Huysuzluğunda biraz azalma var, sanıyorum onu anladığımızı bilmesi onu rahatlatıyor ve kendisi de kendini anlıyor. Çok teşekkürler iyi çalışmalar