Paylaş Büyüsün

Doğru konuşma kaygısı neden olabilir?

3-5 Yaş, 6-11 Yaş

"Doğru konuşma kaygısı"nı aslında performans kaygısının bir çeşidi olarak düşünebiliriz. Birisiyle veya topluluk önünde konuşma-sunum yapma, sahne sanatları, sınavlar vb. durumlarda kaygılanmak herkesin zaman zaman yaşadığı durumlar da olsa, eğer o kişi için kontrol edilmesi çok güç bir durum oluyorsa veya kişinin günlük hayatta yapacağı işlerde onu zorluyor, işlevselliğini bozuyorsa bir uzman tarafından ele alınmasında fayda vardır. 

Kişinin performans kaygısının arkasında genel olarak karşısındaki kişi tarafından bir "değerlendirilme kaygısı" olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeple hata yapmaktan korkmak, mükemmel olma ihtiyacı, yetersiz olduğunu düşünme gibi negatif düşünceler ile kişinin kaygı seviyesi daha da artar. Kaçınma davranışları ile (konuşmalara katılmamak, sunum yapmama vb.) kaygı yaratacak durumlardan uzaklaşıldıkça kaygı seviyesi o anda azalsa bile uzun vadede problemi devam ettirir.

Uzun cümleler arasında durup düşünmek veya öksürmek ise kelime aralarında kişiye durup rahatlaması için bir fırsat verebilir. Kaygı yaratacak durumlardan kaçınma yerine  belli stratejiler ile (olumsuz düşünceleri olumlu ile değiştirmek, rahatlama-nefes teknikleri, olumsuz düşünceleri sorgulama vb.) kaygının üstesinden gelinebilir.