Paylaş Büyüsün

Uzman
A idea

"disleksi veya otizm olabilir mi?”

6-11 Yaş

Merhaba Hatice Hanım,

Öncelikle paylaşımınız için çok teşekkürler! Başlıkta yazmış olduğunuz sorunuza cevap almak için en doğru adres bir çocuk psikiyatristine danışmanız olacaktır. Bahsettiğiniz sorunların detaylandırılması da bu görüşmelerde yapılıyor. Ayrıca belirttiğiniz disleksi ve otizm konularında yapılan bilişsel değerlendirmeler yoluyla da dikkat, öğrenme, bellek vb. konularda bilgi sahibi olabiliyoruz.

Bahsetmiş olduğunuz durumları ele almak gerekirse;

-Tüm gün youtube izlemesi ve oyun oynaması, eve kapandığımız korona döneminde başlayan bir problem mi yoksa önceden de mevcut bir durum muydu? Ev içinde diğer aile bireyleriyle geçirilebilecek kaliteli zamanlar, oyunlar, sohbetler gibi keyif verici etkinlikler yardımıyla, bilgisayardan biraz daha kopup sizlerle iletişime daha fazla girmesi sağlanabilir. Özellikle bilimsel kaynaklar bu yaş için günde maksimum 2 saatlik bir ekran süresi olması gerektiğini savunuyorlar (Amerikan Pediyatri Birliği, Dünya Sağlık Örgütü gibi).

-Tuvalet konusunda ise, tuvaletinin geldiğini anlamakta mı zorlanıyor yoksa oyunu bırakmakta zorlandığı için son ana kadar bekleyip sonra yetişmekte mi zorlanıyor? 

-Sınavlarda soruyu yanlış okuma, işlem hataları yapma, kaydırma gibi hatalar dikkatini sürdürmekte zorlanan çocuklarda sık görebildiğimiz belirtiler. Disleksi için ise okuma-anlama ve okuma akıcılığında zorluk, okuma-yazmayı diğerlerine göre daha geç öğrenme, harfleri karıştırma, ters yazma (b-d) gibi ek belirtiler de görürüz. 

-İletişimi hep oyun ile ilgili, hep oyun konusunda konuşmak istiyor ve bunu yaparken karşıdaki kişinin ilgilenip ilgilenmediğini, sıkılıp sıkılmadığını takip etmekte zorlanıyor ve kendi gündemiyle çok meşgul ise bu durum onun sosyal ilişkilerini olumsuz etkileyecek bir noktada olabilir.

Tüm bu bahsettiğiniz durumların ele alınması adına önce bir çocuk psikiyatristine gitmeniz bence yararlı olacaktır.

Yeni Yorum

Henüz Yorum Eklenmemiş!