Paylaş Büyüsün

Çocuklar Mutlaka Egzersiz Yapmalı

3-5 Yaş, 6-11 Yaş, 12-14 Yaş

 

Sporun bilişsel gelişim için neden faydalı olduğuna dair çeşitli varsayımlar ve teoriler vardır. Sporun beyinimizdeki kan akışını ve oksijenlenmeyi iyileştirdiği bilinmektedir. Ayrıca, stresi azaltmaya ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olan noradrenalin ve endorfin seviyelerini arttırdığı gösterilmiştir. Egzersizin yeni sinir hücreleri yarattığı ve aralarındaki iletişimi geliştirdiği de gösterilmiştir.

 

Bu fizyolojik tepkilerin yanı sıra, çocukların spor faaliyetlerine düzenli olarak katılması, çocuğun derslerde olumlu davranışlar sergilemesine katkı sağlar ve derslerin akademik içeriği üzerindeki konsantrasyon seviyesini yükseltir. 

Çocuklarınızın hareket etmesini sağlamak için, televizyon izleyerek, bilgisayar veya video oyunları oynayarak veya diğer hareketsiz aktiviteler yaparak geçirdikleri süreyi sınırlandırın. Bu aktiviteleri yapılandırılabilir veya oyun tabanlı diğer fiziksel aktivite formlarıyla değiştirilebilir. Çocukların günde en az 30 dakika egzersiz yapması gerekir, ancak bundan daha da fazla egzersiz yapabilirler. Çocuğunuzun kendisine uygun ve yaşına uygun aktiviteleri seçmesine izin verin.