Paylaş Büyüsün

Çocuk Sağlığı Ve Fast Food - Abur Cubur

1-3 Yaş, 3-5 Yaş, 6-11 Yaş, 12-14 Yaş, 15-18 Yaş

Fast food ya da abur cubur, enerji bakımından zengin olan yiyecekler için genel bir terimdir, çünkü bol miktarda yağ ve şeker, hem de tuz içerir, ancak protein, lif, vitaminler, mineraller gibi diğer önemli besin içerikleri nispeten düşüktür.

Bununla birlikte, fast food tadı, nispeten daha düşük fiyatı ve rahatlığı nedeniyle çoğu çocuk için son derece çekicidir (herhangi bir yemek pişirme veya hazırlık gerektirmez). Çocuklar genellikle bu ***ür yiyeceklerin sağlıklarını nasıl olumsuz etkilediğini anlamadığından, bağımlılık yaratabilir.

Abur Cuburun Olumsuz Yönleri

Düzenli abur cubur alımı, obezite, eşlik eden duygusal ve benlik algısı problemleri ve sonraki yaşamda kronik hastalıklar gibi uzun vadeli sağlık sorunlarına yol açar. Tek bir fast-food yemeği, gençler ve küçük çocuklar için günlük kalori alımına sırasıyla 160 ve 310 ekstra kalori ekleyebilir.

A ve C gibi vitaminlerin ve magnezyum ve kalsiyum gibi minerallerin eksikliği, eksiklik hastalıklarının ve osteoporozun ve ayrıca yüksek şeker alımına bağlı diş çürüklerinin gelişimini teşvik eder.

Birçok fast food ürününde tehlikeli gıda renklendirme ve / veya sağlıksız trans yağların varlığı ve gıda hazırlama güvenliği ile ilgili sorunlar, genellikle konuyu daha da karmaşık hale getirir.

Düşük akademik başarı

Fast food, akademik performansın bozulmasına neden olabilir, çünkü yüksek şeker seviyeleri ve ardından şeker çökmeleri ve zayıf konsantrasyon seviyeleri, uzun süren odaklanmış dikkat gerektiren işleri başarmayı zorlaştırır. Kan şekeri dalgalanmaları, ruh halindeki dalgalanmalara ve uyanıklıklara neden olarak sınıf katılımını azaltabilir.

Daha az enerji

Fast food, ders dışı etkinliklere katılımı engelleyebilir çünkü fiziksel aktivite için yeterli besin sağlamamaktadır. Fiziksel aktivite eksikliği, çocukları sadece akran gruplarından uzak tutmakla kalmaz, aynı zamanda fiziksel ve zihinsel sağlığı da etkiler.

Depresyon

Obezite, özgüvenin düşmesine ve belki de depresyona neden olabilir. Abur cubur yiyen bazı çocuklar obezite olmadan bile depresyon riski altındadır. Depresyon, büyüme ve gelişme parametrelerini, akademik performansı ve sosyal ilişkileri etkiler.

Uyku bozuklukları

Kolalı içecekler genellikle normal uyku-uyanıklık döngüsünü erteleyerek yatma zamanını sıkıntıya sokan kafein içerir.

Hiperaktivite

Esansiyel yağ asitleri abur cubur ***ürü yiyeceklerde genellikle yoktur veya eksiktir. Bunlar arasında vücutta üretilemeyen, ancak hücre zarlarının üretimi için gerekli olan omega-3 ve omega-6 çoklu doymamış yağ asitleri bulunur ve ayrıca beyin ve retina içindeki yüksek konsantrasyonlarda da gereklidir. Bu ***ür besinlerin eksikliğinin, artan antisosyal davranışlarla ve belki de hiperaktivite ile ilişkili olduğu, bunun kanıtlanması için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğu düşünülmektedir.

https://www.news-medical.net/health/How-Fast-Food-Affects-Childrens-Health.aspx/