Paylaş Büyüsün

Çocuğumun Sınıfı Odasına, Tenefüsü Salona Taşındığında...

15-18 Yaş

Altı ay önce tanıdığımız bildiğimiz dünyaya veda etmemizle birlikte çocukları için her zaman en iyiyi yapmaya çalışan anne babalara yeni bir düşünce, kaygı alanı açıldı. 

"Uzaktan eğitimde nelere dikkat etmem gerek? Bir okul  neler vermeli? Evde öğretmen mi olacağım, anne mi?  Acaba konuları iyi öğreniyor mu? Ödevler yeterli mi?"

Anne babalar çok haklısınız. Anne baba olmayı biraz da kendi anne babamızdan öğreniyoruz. Onlar bizi büyütürken, bize çok değerli bir miras da veriyorlar kendi çocuğumuzu büyütmek için. 

Uzaktan eğitim süreci için böyle bir mirastan da yoksunuz, bizler büyürken uzaktan eğitim sadece sözden ibaretti.

Evde ne yapmalı, süreci nasıl yönetmeli anne babalar?

Uzun vadede çocukların hayatta başarılı olması sadece diplomalara bağlı değil. 

Anne babalar evde öğretmen, rehber öğretmen, yönetici olmak yerine, şu 'üçlü'ye odaklanmalı:

Duygu düzenleme: Duyguları düzenleme becerisi öğrenme için esastır.Hedefler doğrultusunda duyguları düzenleme becerisi öğretimin daha ileri sınıflarında, iş ve özel hayatımızda daha doyumlu ve başarılı olmamızı sağlayan en temel beceridir.  Çocuğunuzun duygularını ifade etmesini destekleyin.

Motivasyon:İşler yolunda giderken motivasyonu sürdürmek kolaydır. Gençler ve çocuklar yapmayı sevmedikleri işler için motive kalmakta zorlanırlar. İşte tam bu noktada size ihtiyaçları olacaktır. Yapmakta zorlandıkları işlerle hedefleri arasındaki bağları anlamalarına yardımcı olabilirsiniz.

Öz yeterlilik: Yapabileceğimize inandığımız bir işi başarıyla tamamlama olasılığımız daha fazladır. Çocuklarınızı dikkatlice dinleyin. Dinlenildiklerini hissettiklerinde öz yeterlilik hisleri gelişecektir. Bu eylemi sevgi ve değer duygularına dönüştüreceklerdir. Başarıları, tamamladıkları iş ne kadar küçük olsa da farkettiğinizi paylaşın, çabalarını övün. Olumsuz düşüncelerini olumlularla değiştirmelerine yardımcı olun.

Okulla, öğretmenlerle sıkı işbirliği ve iletişimde olmak da "uzaktan veli" olma sürecinde size yardımcı olacaktır. Takımın parçası olduğunuzu unutmayın!

Yeni Yorum

Henüz Yorum Eklenmemiş!