Paylaş Büyüsün

DEHB ilaçları ve iştahsızlık

12-14 Yaş

Merhaba,

Hangi ilacı kullanıyorsunuz bilemiyorum ama tam gün etkili concerta için benzer sorunu yaşadık. Bizim görüştüğümüz uzman, sabah kahvaltısını ilaçtan önce ve erkence bir saatte kalkarak "kurtarmayı" önerdi (aslında gece uyku konusunda da sorun yaşanıyor elbette, ama birlikte konuşarak sabah erken kalkmayı uygulamayı başardık). Böylece güçlü bir kahvaltıyı garantiye alıyorsunuz. 

Genel olarak sevdiği yemeklerin yapılması gerekiyor, öğle yemeği en zoru. Akşama için de her durumda zorlama gerekiyor. Evet, bir süre tamamen sizin çabanıza bağlı diyebilirim. Biraz daha yaşı büyüdüğünde artık yemeğin bir "zorunluluk" olduğu fikrine alışıyor ve kendisi zorlamaya başlıyor. Yine de yemeği sağlamak, hatırlatmak, bunlar hep sizin göreviniz oluyor. :)

Tabi en zoru gece abur cubur alışkanlığı edindiğinde ortaya çıkıyor, bu açlıktan daha beter bir sorun. Bu aralar, sadece kararları kendisine bırakarak ve arada hatırlatmalar yaparak devam ediyoruz; zaten çok zor bir dönemden geçiyorlar (13-14 yaş ve sınav dönemi bizim). 

İçine girdiğiniz 3-4 yıllık dönem için ilacı bırakmak gerçekten başka sorunları beraberinde getirebilir, yine de çocuğunuzu takip eden uzmanlarla en doğru değerlendirmeyi yapacaksınızdır ama bizim deneyimimiz ve bulabildiğimiz yöntemler bu yöndeydi.

Kolay gelsin...