Sevgili üyemiz, PaylaşBüyüsün’deki paylaşımlarınız ile ilgili olarak lütfen şu temel kurallara uyun:

 

BİLGİ GİZLİLİĞİ VE MAHREMİYETİN KORUNMASI:

1.     Paylaşımlarınızda özellikle çocukların mahremiyetini ve güvenliğini tehlikeye atacak şekilde, ayrıntılandırılmış bilgileri kesinlikle paylaşmayın. Örneğin gerçek ad-soyadı, eğitim kurumu, adres gibi gerçek yaşamdaki kimliği açığa çıkarabilecek bilgilere mesajlarınızda yer vermeyin. Paylaşımlarınızda, belli bir durumdaki bir kişiden ya da çocuktan söz ederken, örneğin baş harfler ya da takma adlar kullanabilirsiniz.

2.     Size ya da bir başkasına ait kimlik numarası, kredi kartı numarası, şifre gibi bilgileri, hiç bir durumda paylaşmayın.

3.     Çocuklar başta olmak üzere kişilerin gerçek yaşamda tanınmalarına yol açabilecek görseller paylaşmayın. Görsel paylaşmak istiyorsanız, kişilerin tanınmalarını engelleyecek şekilde yüzlerini kapatmayı ihmal etmeyin.

4.     Unutmayın, bu konular sadece güvenlik ile ilgili değildir... Çocuklarla ilgili olanlar başta olmak üzere, sosyal medyada bazen bizim samimiyetle ya da masumca paylaştığımız bir içerik, onları utandıracak sonuçlar yaratabilir. Örneğin bu bilgi ya da görseller, düşüncesiz ve kaba kişiler tarafından, en basit haliyle alay etmek, dedikodu yapmak gibi o kişiyi incitebilecek şekilde kullanılabilir.

5.     Siz de kullanıcı olarak bu kurallara uymayan paylaşımlar gördüğünüzde, PaylaşBüyüsün ekibine bildirin. Bunun için “Şikayet Et” butonunu kullanabilirsiniz.

6.     Bu kurallara uymanızı çok önemsiyoruz. Bu kurallara uyulmaması durumunda doğabilecek sonuçlardan PaylaşBüyüsün sitesi sorumlu olmayacaktır.

7.     PaylaşBüyüsün’de Yasal Uyarı altında VERİ KORUMA ve GİZLİLİK POLİTİKASI ile ilgili daha ayrıntılı bir metnimiz var; mutlaka okumanızı öneririz.

 

İÇTEN BİR DİL, UYGAR BİR ÜSLUP VE BİLİMSEL ÖLÇÜTLER:

1.     PaylaşBüyüsün sitesinde, başkalarına yönelik saldırgan, ayrımcı, nefret söylemi içeren ve küfürlü bir dil kullanılmasına izin verilmeyecektir.

2.     Diğer kullanıcıları rahatsız eden, taciz eden, hedef gösteren, hakaret eden paylaşımlar kesinlikle hoş görülmeyecektir.

3.     Diğer kullanıcıları yanıltmaya, aldatmaya ya da şaşırtmaya yönelik olan; veya zarar verebileceği düşünülen bilimdışı içerikler site editörleri tarafından sistemden çıkarılacaktır. İlk aşamada uzmanlar tarafından değerlendirilmek üzere geçici olarak sistemden kaldırılacak; sonra PaylaşBüyüsün kriterlerine uygun olmayanlar tümüyle silinecektir.

4.     Tema ve konuların altında, esas olarak o tema ve konulara odaklı içeriklerin paylaşılması beklenmektedir. İçeriklerini, tema ve konu başlıklarındaki yönlendirmeleri önemsemeden ilgisiz alanlarda paylaşanlar ya da aynı içeriği, ısrarla tüm temalarda tekrar tekrar paylaşma gibi davranışlar gösterenler, site moderatörleri tarafından uyarılabilir ve ilgili içerikler silinebilir.

5.     Kullanıcı paylaşımlarının açık ya da gizli bir reklam niteliğinde olması yasaktır. Bu site problem, fikir ve deneyim paylaşımını amaçlamaktadır. Paylaşılan sorunlara yönelik çözüm önerileri arasında bazen ürünlerden, hizmetlerden, kurum ya da kuruluşlardan doğal olarak söz edilebilir; ama bu ölçünün dışında, reklam amaçlı olduğu anlaşılan paylaşımlar sistemden çıkarılacaktır.

6.     Site moderatörleri gereğinde kullanıcıların üyeliklerini sonlandırabilir.

 

SUÇ KONULARI:

1.     Suç teşkil edebilecek (fiziksel veya ruhsal istismar gibi), yasal takip gerektirebilecek, üçüncü kişilerin telif vesaire haklarını ihlal edebilecek, yasaların ya da uluslararası anlaşmaların ihlali sonucunu doğurabilecek ya da böyle durumları teşvik eden, yasadışı, hakaret ve/veya küfür içeren, herhangi bir din, mezhep, ırk, millet, etnik grup, cinsiyet, cinsel yönelimi aşağılayıcı veya küçük düşürücü, pornografik, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri nitelikte herhangi bir içeriği paylaşmak kesinlikle yasaktır.

2.     Bu tür paylaşımlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk, münhasıran paylaşımı yapan kullanıcıya aittir.

Lütfen unutmayın, paylaşımlarda hukuki ve/veya cezai sonuçlar doğuracak konular olduğunda, PaylaşBüyüsün hukuk müşavirleri tarafından yetkili makamlara başvurulabilir.