Okul-Öğrenme

Okul hayatının başlaması ile beraber hem çocuk için hem de aile için farklı bir dönem başlıyor. Bu yeni dönem içinde bilişsel ve sosyal alanda yaşanan bir çok yeni deneyim ve sorun ailelerin gündeminde oluyor. Bu dönemin farklı aşamaları için en çok merak edilen konuları bu tema altında bulabilirsiniz.

Konular

1
7

Bu bölümde ailesinden uzakta okuyacak çocukların yaşadığı sorunlar, deneyimler ve bu konular hakkında yayınlanan uzman görüşlerini bulabileceksiniz.

13
7

Okul ortamında dikkatsizlik ve hareketlilikle bağlantılı yaşanan sorunlar hakkında paylaşımları bu bölümde bulacaksınız. Benzer sorunları yaşayan ailelerin ve uzmanların bir araya geldiği bu bölümde dikkatsizlik ve hareketlilik kaynaklı zorluklar tartışılacaktır.

5
7

Farklı dönemlerde çocukların ve ailelerin hayatında önemli bir yer kaplayan sınav dönemleri ve bu dönemlerin nasıl yönetilebileceği ile ilgili paylaşımları bu bölümde bulacaksınız.

14
7

Çocuğun okula hazır olup olmadığını anlamak bir çok anne-baba için üzerine çok düşünülen bir konudur. Yaşanan problemler, deneyimler ve uzmanların katkıları ile bu karar aşamasını kolaylaştıracak bilgileri bu bölümde bulabileceksiniz.

6
7

Öğrencilik hayatının bir parçası olan ödevler hakkında ailelerin yaşadığı sorunlar, diğer ailelerin yardımcı olacak deneyimleri ve uzmanların önerile ile bu bölümde birleşiyor.

37
7

Okul hayatının başlaması ile karşılaşılabilecek öğrenememe sorunları hakkında paylaşımlar ve fayda sağlayabileceğiniz bilgileri bu alanda bulacaksınız.

12
7

Her yaş grubu için farklı zeka geliştirici aktiviteler fayda sağlamaktadır. Deneyimler, öneriler ve zorluklar bu alanda bir arada olacaktır.

18
7

Zorbalık birçok çocuğun deneyimlediği veya tanık olduğu bir problemdir. Bu problemi yaşayan çocukların ebeveynlerinin bu bölüm altında yaşadıkları zorlukları paylaşmaları, deneyimlerle ve bilimsel bilgilerle desteklenmeleri sağlanacaktır.

7

Arkadaşları tarafından dışlanan bir çocuğun ebeveyni yardımcı olabilmek için elinden geleni yapmaya ister. Bu alan sorunları, deneyimleri ve uzman görüşlerini bir araya getirerek ebeveynlere yol gösterici  olacaktır.

Uzman Paylaşımları

Son Paylaşımlar

Filtre:
Sırala:

DEHB tanısı olan çocuklar

Dikkatsizlik, hareketlilik - Okul-Öğrenme

Oğlum 9 yaşında 4. Sınıfta. Genel olarak dersleri iyi, dersi derste anlayan bi çocuk fakat sınavlarda başarılı değil. çok aceleci hemen bitirmek istiyo, zamanı kullanmayı bilmiyor. Sanki “ önce bitiren kazanır” gibi bi ruh hali.. bunu çok konuşuyoruz onunla ama çözemedik. Hep “ ben o soruda şunu soruyor sanmıştım” cevabı. dikkatli okuyamıyor.. ne yapmamız gerektiğini bilmiyorum..

Devamını Oku...

Y Yaşantı-Tecrübe

Çocuklarla aktivite

Zeka geliştirici aktiviteler - Okul-Öğrenme

Bu zor zamanlarda evde vakit geçirmek zor. Hele de biri 11 diğer 13 yaşında 2 kızınız varsa. Tüm gün ev içinde çok hareket edemiyoruz. O yüzden akşamları 20 dakikalık egzersiz videolarını TV den izleyip egzersiz yapıyoruz. Benim için biraz zor oluyor ama zevkli vakit geçiriyoruz. Ayrıca sıkılınca isim-eşya-şehir oyununun yeni nesil versiyonunu ünlü/dizi-film, meyve/sebze, ülke/şehir vb. değişikliklerle oyun oynuyoruz. Böylece eğlenerek vakit geçi...

Devamını Oku...

A Akıl-Fikir

Evde kendi oyuncağımızı yaptık

Zeka geliştirici aktiviteler - Okul-Öğrenme

Oğlum 7 yaşında, evde atilacak malzemelerle birseyler tasarlayıp üretmeyi seven bir çocuk, okula verilen arayı degerlendirerek kendimize oyuncak yaptık. Önce eski kırılan araba tekerlekleri ve yanında pet şişe kapaklarini silikonla yapistirarak 4 adet tekerlek yaptik ve ortalarini metal çiviyi ısıtarak deldik.  Sonra 2 adet abesland cubugunu ucgenin iki kenari olacak sekilde yapistiriyoruz, resim de görüldüğü gibi iki kenarin alt kisimlarina ve...

Devamını Oku...

A Akıl-Fikir

Zıt Kavramlar Sözlüğü

Okula hazır oluş - Okul-Öğrenme

Zıt Kavramlar SözlüğüZeka geliştirici aktiviteler - Okul-Öğrenme   Resimli bir sözlük oluşturmak için öncelikle eski dergi ve gazetelerden yardım aldık..  Sıcak soğuk , büyük küçük ,geniş dar gibi kelimelere denk gelebilecek resimler bulup kestik ve boş bir küçük boy not defterine yapıştırdık.. Örnek vermek gerekirse sıcak çay soğuk dondurma resmi bulduk kesip sözlüğümüze  yapistirdik..Oldukça keyif aldik ve çok güzel vakit geçirdik..Tavsiye ed...

Devamını Oku...

Y Yaşantı-Tecrübe

Zıt Kavramlar Sözlüğü

Zeka geliştirici aktiviteler - Okul-Öğrenme

Resimli bir sözlük oluşturmak için öncelikle eski dergi ve gazetelerden yardım aldık..  Sıcak soğuk , büyük küçük ,geniş dar gibi kelimelere denk gelebilecek resimler bulup kestik ve boş bir küçük boy not defterine yapıştırdık.. Örnek vermek gerekirse sıcak çay soğuk dondurma resmi bulduk kesip sözlüğümüze  yapistirdik..Oldukça keyif aldik ve çok güzel vakit geçirdik..Tavsiye ederim..

Devamını Oku...

A Akıl-Fikir

Dürtüsellik

Dikkatsizlik, hareketlilik - Okul-Öğrenme

Oğlum 4 yaşında, doğduğundan beri cok hareketli bir cocuktu, hem duygusal hem de zorlayıcı yanları fazl bir çocuk. Bu sene kreşe başladık. Okulda ilk zamanlar masa başı etkinliklere katılmakta, öğretmeninin sözünü dinlemekte zorlandı bu durum dönemsel olarak artık azalıyor. Masa başı etkinliklere ve grup aktivitelerine katılımı oldukça arttı. fakat hala öğretmeninin sözü dinlemediği ve dürtüselliğinin arttığına dair geri bildirmler alıyoruz. Okul...

Devamını Oku...

Uzman
A Akıl-Fikir

Okula Hazırlık

Okula hazır oluş - Okul-Öğrenme

Okula hazırlık için beklediğimiz özellikler aslında hem bilişsel süreçleri hem sosyal ve duygusal süreçleri içerir. Burada tabii ki fiziksel özelliklerin önemsiz olduğunu söyleyemeyiz, ancak çok iri yarı olup sosyal ve duygusal anlamda yaşıtlarından geri olan bir öğrenci aslında daha zor durumdadır. O yüzden fiziksel özellikler yerine çocuğun bilişsel, sosyal ve duygusal olan süreçleri daha ön plandadır. Bunun için de okula hazırlık değerlendirme...

Devamını Oku...

Y Yaşantı-Tecrübe

Galiba kişiden kişiye değişebiliyor:)

Okula hazır oluş - Okul-Öğrenme

Merhabalar, ben çocukken ana sınıfına 2 sene devam etmiştim aynı sebepten dolayı. Ve orada çok mutluydum, hatırlıyorum keşke 1 sene daha gitsem diye düşünüyordum. :) Fakat tam tersi kız kardeşim ise 1 senenin sonunda bıkmıştı ve bırakmak istemişti. Galiba bu durum biraz çocuktan çocuğa, yapıdan yapıya değişebiliyor diye düşünüyorum. 

Devamını Oku...