Fiziksel Gelişim

Her yaş grubunun fiziksel gelişimi farklı ilerlemektedir. Değişen ihtiyaçlar ve problemler aileler için zorlanılan bir alandır. Bu temada bulabileceğiniz konu başlıkları çocukların fiziksel gelişiminde her aşamada önemli bir yere sahiptir.

Konular

17
7

Bebeklikten yetişkinliğe beslenme hakkında merak edilen sorulara cevapları ve önerileri burada bulabileceksiniz.

10
7

Farklı yaş gruplarında cinsel gelişim basamakları ve en çok karşılaşılan sorunları bu bölümde paylaşabilir ve uzmanların önerisine ulaşabilirsiniz.

2
7

Sağlıklı fiziksel gelişim takibinde boy uzamasının yeri ve nasıl takip edilmesi hakkındaki bilgileri bu bölümden edinebilirsiniz.

9
7

Fiziksel aktivite hayatın tüm dönemlerinde önemli bir yere sahiptir. Hayata nasıl dahil edilebileceği hakkında öneriler, karşılaşılan sorunlar ve yaş gruplarına göre yaşanabilecekler hakkında fikirleri takip edebilirsiniz.

4
7

Engelli olmakla beraber gelen zorluklar hakkında sorunları, önerileri ve tecrübeleri burada bulabilirsiniz.

14
7

Estetik kaygılar farklı yaş dönemlerinde ortaya çıkabilen, bazı bireyler için aşılması güç hale gelen bir sorun olabilmektedir. Bu kaygıları anlayabilmek, çocuğa / gence yardımcı olabilmek ile ilgili paylaşımları bu alanda bulabilecek, uzman görüşlerine ulaşabileceksiniz.

6
7

İşitme sorunları hakkında çocuğunuza yardımcı olabilicek deneyimleri, benzer sorunları, uzman yaklaşımlarını bu alanda bulabilirsiniz.

4
7

Bu bölümde görme kusurları ile yaşanılan sorunları, deneyimleri, fikirleri paylaşabilirsiniz. Ayrıca konu ile ilgili uzman görüşlerini, bilimsel  bilgileri takip edebilirsiniz.

4
7

Spor; sağlıklı gelişimin önemli parçalarından biridir. Spora yönlendirme hakkında merak edilenler, spor yaparken yaşanabilecek sorunlar ve deneyimleri  bu alanda takip edebilirsiniz.

20
7

Gelişimde uykunun çok önemli bir yeri olduğu bilinmektedir. Uyku konusunda yaşanan zorluklar, sorunlar ve çözüm önerilerini bu alanda paylaşabilirsiniz.

Uzman Paylaşımları

Son Paylaşımlar

Filtre:
Sırala:
Y Yaşantı-Tecrübe

yemek seçme

Fiziksel Gelişim - Beslenme

Benzer durum herkeste var. Tecrübelerime göre bir sebebi beslenmeye karşı evde çok hassas davranan biri varsa ona inat ile başlayıp genele yayılması. Diğer bir sebep o yaşlarda tat ve koku algısı ile ilgili değişimler, bize göre çok daha hassas ve farklı bir tat algıları varmış. Benim oğlum hayvansal ürün kesinlikle yemiyor proteini az alıyor bana göre ama çok da baskı yapmak istemiyorum. Başta gerçekten inat diye düşünmüştüm fakat gerçekten köft...

Devamını Oku...

A Akıl-Fikir

Uzman olmak...

Fiziksel Gelişim - Beslenme

Merhaba, ben anne değilim. Fakat ben de bir uzmanım. O sebeple bu konuda bir fikir belirtmeden geçmek istemedim. (esas sorunuzla ilgili fikir belirten anne-babalar ve uzmanlar olacaktır.) Uzman olmamız, teoride çok iyi bildiğimiz her şeyi, kendi hayatlarımızda kusursuz biçimde pratiğe dökmek zorunda olduğumuz anlamına gelmemeli bence... Bir aile ve çift terapisti, boşanabilir. Bir çocuk psikoloğu, kendi çocuğunu yetiştirirken bazı hatalar yapabil...

Devamını Oku...

Uzman
A Akıl-Fikir

Öğrenme Güçlükleri

Fiziksel Gelişim - Sporcu olmak

Disleksi ve/veya diğer öğrenme güçlükleri ile ilgili eğitimi bu alanda uzmanlaşmış kişiler veya özel eğitim uzmanları yapabilir. Ancak çocuğunuzun disleksi olup olmadığını kesinleştirdikten sonra bu profesyoneller sizin de evde uygulayabileceğiniz çalışmaları size anlatabilir. Fakat bir uzman rehberliği olmadan ebeveyn olarak yapabileceğiniz çalışmalar oldukça kısıtlı olacaktır. Size öne...

Devamını Oku...

A Akıl-Fikir

Doğal bir süreç

Fiziksel Gelişim - Estetik kaygılar

Bu yaşlarda ergenlerin en önem verdikleri şey dış görünüşleridir. Bu çok doğal bir süreçtir ve her ergen benzer durumları yaşar. Ebeveyn olarak yapabileceğiniz en iyi şey, ona kendisinin bir bütün olarak çok güzel olduğunu; güzelliğin yalnızca dış görünüşle sınırlı olmadığını ve zeka, iyi kalpli olmak gibi pek çok tamamlayıcısının olduğunu anlatmak olacaktır....

Devamını Oku...