Uzman Paylaşımları

Son Paylaşımlar

Filtre:
Sırala:

Evin içinde hem kaygı hem eğitim

Diğer - Zorluklar

Merhabalar herkese, Zor zamanlar geçiriyoruz ve daha bir süre daha bu koşullarda yaşamaya devam edeceğiz gibi görünüyor. Umarım korktuğumuz gibi olmadan bu dönemi tamamlarız. Belki bir çoğumuz çocuklarımızla ilk defa bu kadar uzun zaman evde kalıyordur aralıksız. En azından bizim için durum öyle. Hem endişelerimizi yönetmek hem uzaktan eğitimi nasıl yöneticez diye sorular kafamızda sürekli. Çocukları nasıl motive edebiliriz diye çok düşündük. Ak...

Devamını Oku...

A Akıl-Fikir

Ayrılık Anksiyetesi

Zorluklar - Diğer

Ayrılık anksiyetesi aslında çocukların gelişiminin çok doğal bir parçasıdır. 6-8 ay civarında başlayabilir ve genellikle 14-18 ay aralığında en şiddetli döneminde ulaşabilir. Erken çocukluk döneminde ise doğal bir şekilde geçmesi beklenir. Bu durum ancak okul öncesi çağda veya ilkokul çağında olduğu durumlarda bir kaygı bozukluğuna işaret edebilir. Sizin de yaşadığınız gibi bazı durumlarda yatma saatinde uyku ile ilgili sorunlara da yol açabilir....

Devamını Oku...

Uzman
A Akıl-Fikir

Kardeş sonrası uyku düzeni

Zorluklar - Diğer

Kardeş geldikten sonra uyku başta olmak üzere büyük çocukta pek çok değişiklik gözlenebilir. Uyku, iştah, davranış şekillleri kardeşten sonra değişim geçirebilir. Bunların bir kısmı çoğu zaman geçicidir ve alınabilecek önlemlerle halledilebilir. Öncelikle yeni doğan bebeğin ihtiyaçları çok olduğundan büyük kardeş ihmal edildiğini hissedecektir. En kolay çözüm büyük kardeşle her gün özel zaman geçirmek (küçük uyurken mesela) ve ona hala çok sevild...

Devamını Oku...

dehb

Zorluklar - Diğer

merhaba 30 aylık oglum cok hareketli asla 1 saniye durmuyor ve dinlemiyor devamlı hareket halinde bir psikolog'a gittik dehb olabilir ileriye dönük cok zorlanirsinz dedi özel egitim onerdi özel egitim öğretmeni bir psikiyatriye gidip yardım almayı önerdi bunlarin en basinda benim gitme nedenim 10 yasindaki abimizin disleksi olmasıydı 30 aylık oglumun genel durumunu degerlendikmek istedil ama karsima dehb çıktı ne yapmaliyim nasıl yapmalıyım yardı...

Devamını Oku...

Uzman
A Akıl-Fikir

Yemek Bozukluklarında Destek

Zorluklar - Diğer

Merhaba, Bu yazdıklarınızdan kızınızın kendi bedeni, kendini beğenme ve kendine olan güveni ile ilgili zorluklar yaşadığını ve bu zorluklarla baş edemediğini anlıyorum. Bahsettiğiniz durum bir çeşit yeme bozukluğu gibi duruyor. Bu durumda ilk olarak çocuk ergen psikiyatrına danışmanızı öneririm. O, hem siz ebeveynlerine hem de kızınıza en etkili tedavi yolunu gösterecektir.

Devamını Oku...

P Problem

Yeme bozukluğu

Zorluklar - Diğer

17 yaşındaki kızım bir süredir yemek yemeden günler geçiriyor.167 boy 49 kilo oldu.Aslında herzaman fiziği güzel olmasına rağmen kendini şiddetle beğenmiyor.Sebze,meyve vb hiçbiriyle yemiyor Arada fastfood ve çikolatalar la besleniyor. Yoğun yediğinde çıkardığına da tanık oldum.Çok çok üzülüyorum ne yapacağımı bilemedim.Şimdilik anlatıyorum ve vitamin vermeye başladım ama kendimi ancak bu kadar zayıfken güzel hissediyorum diyor

Devamını Oku...