Son Paylaşımlar

Filtre:
Sırala:
Uzman
A Akıl-Fikir

Adına tepki vermek

Sosyal-Duygusal Gelişim - Diğer

Merhabalar, İfade ettiğiniz özelliklere göre çocuğunuz oyun oynayan ve çevresi ile ilgili bir çocuk. Adına tepki vermemenin birkaç nedeni olabilir. Öncelikle işitme ile ilgili bir problem olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. İşitmede bir problem olasılığını elemek önemli. Sonrasında dil gelişimi ile ilgili çalışmalar yapılması ve sözel becerilerinin zenginleştirilmesi de adına tepki vermeye yardımcı olabilir. Bunun için destek alabilirsiniz. S...

Devamını Oku...

P Problem

yemek seçme

5 yaşındaki oğlum 3 yaşından beri inanılmaz derecede yemek seçiyor. sadece birkaç şey yiyor ve yeni hiçbir şeyin tadına bakmıyor. seveceğinden emin olduğumuz şeylerin bile tadına asla baktıramıyoruz. hiçbir yöntem işe yaramıyor. bir süredir de kreşte yemek yemeyi tamamen reddetmeye ve en sevdiği şeyleri dahi, canı çekse bile yememeye başladı. yemek konusunda son derece çaresiz kaldık

Devamını Oku...

Oğlum ismine bakmiyor

Oğlum 22 ay 20 günlük, verdiğim tüm komutları yapıyor, 15 veya 20 kelime kuruyor, uzuvlarını sorunca gösteriyor, birşey bize anlatırken göz teması var, sürekli soru da soruyor, ama ismine seslendigimizde bakmıyor, yabancılara karşı çok sevecen sıcak kanlı, farklı insanlar gelse eve tüm oyuncaklarını getirir oyun ister onlarla ama ismine kim şenlenirse seslendim ba kmıyor ne yapmamız lazım. Donen şeylere ilgisi yok aslında otizimle ilgili olan bel...

Devamını Oku...

Uzman
A Akıl-Fikir

Gelişim Gecikmesi

Aile olarak çok ciddi sorunlarla mücadele etmek zorunda kalmışsınız. Oğlunuzun gelişimindeki gecikme ve bozulmaların birden çok alana yayılmış olması, yapılması gereken müdahalenin kapsamını genişletiyor, süresini de uzatıyor. İlk aşamanın aşılmış olması sevindirici, ancak gelişimsel bozulmalara dönük uygulamaları ucu açık olarak sürdürmek en doğrusu olur. Problemin kökenlerinin yaşantılarınızla ve genetik etkenlerle ilişkisinin ne ölçüde olduğun...

Devamını Oku...

Beceri kaybı ve tanı teşhis konulamama

Merhaba oğlum neredeyse 3 buçuk yaşında . Yurt dışında yaşıyoruz. Bebeğim için değil fakat kendim için travmatik bir Doğum yaşadım . Arından bebeğim iki aylıkken çalışmak zorunda kaldım ve eşim (babası ) oğlumuza gün içinde tek başına bakmak zorunda kaldı . Bu dönemde eşimin hastalığı (MS) gittikçe ilerledi ve şu aşamada eşim tekerlekli sandalye de sol tarafını el ve yüz dahil kullanamıyor . Evde sık sık düşüyor ve dönem dönem hastanede tedavi gö...

Devamını Oku...

P Problem

2 yaş sendromu

Kızımız 28 aylık. 2 yaşına girdiğinden beri bir çok konuda bize itiraz ediyor. Daha önceki aylarda yapmaması gereken şeyleri en basit şekliyle ve sakinlikle açıkladığımda anlıyor (ya da ben anladığını düşünüyorum) ve yapmıyordu. Şimdi ise salondaki mobilyaların kapaklarını açıp üzerinde yürüyor ve bunu gülümseyerek gözümüzün içine baka baka yapıyor. Oysa birçok kez yapmaması gerektiğini ben ve annesi söyledik. Son seferde kendimi tutamayıp sesimi...

Devamını Oku...