Otizm veya başka bir Gelişim Bozukluğu olan çocuklu ailelere öneriler: Koronavirüs hakkında gerçekleri korkutmadan nasıl aktarabilirsiniz?

Otizm veya başka bir Gelişim Bozukluğu olan çocuklu ailelere öneriler: Koronavirüs hakkında gerçekleri korkutmadan nasıl aktarabilirsiniz?

1-3 Yaş, 3-5 Yaş

Eğer Otizmli bir çocuğa veya aile bireyine bakım veriyorsanız, onları korkutmayacak şekilde, Koronavirüs hakkında bilgi vermeniz ve gerekli bilgileri anladıklarından emin olmanız çok önemli.

Korkutucu olayları konuşurken dikkat edilmesi gerekenler için uzmanların önerileri:

1. Çocuğunuz başka yerlerden duymadan onunla konuşun ve ne kadar bilgi sahip olduğunu, bildiklerinin yaşına ve kavrayışına uygun olduğundan emin olun.

2. Çocuğunuzun tercih ettiği iletişim şeklini kullanın; bu resimler veya hikayeler yoluyla olabilir.

3. Çocuğunuzun bilgiyi sindirmesine izin verin. Anlamalarına yardımcı olun ve sorularını cevaplandırın.

4. Kendi destek sisteminizle irtibatta olun. Bu; okul kontakları, tıbbi görevliler/bakıcılar ve destek grupları olabilir.

5. Rutinlerinde meydana gelebilecek değişikliklere veya sıkıntı/endişe işaretlerine karşı tetikte olun. Çocuğunuz eğer stresli veya endişeli hissederse ek desteğe ihtiyacı olabilir.

6. Çocuğunuzun korkutucu olaylar karşısında güvende hissedebilmesine yardımcı olabilmek adına şüphelerini ve endişelerini giderici ve pozitif bir kaynak olun.

Kaynak: https://www.autismspeaks.org/science-news/what-should-autism-community-know-about-coronavirus-outbreak