Ebeveynler için: Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan çocuğunuz ve uzaktan eğitim

Ebeveynler için: Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan çocuğunuz ve uzaktan eğitim

6-11 Yaş, 12-14 Yaş

Özellikle Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan çocuklar ve ebeveynleri için önümüzdeki uzaktan eğitim süreci zorlayıcı olabilir. Çocukların bu dönemi tatil modunda geçirmek istemesi ebeveyn-çocuk ilişkisi açısından çatışma yaratabilir. Bu dönemde bir düzen yaratabilmek için öncelikle rutine ihtiyacınız olacaktır.

Bunun ilk adımı sabah kalkış saati, yemek saatleri ve yatma saatini belirlemektir. Her çocuğun rutinlere ihtiyacı vardır ancak özellikle DEHB olan çocukların hayatları takip edecek rutinleri olduğunda daha kolaylaşır.

Çocuğunuzun çalışma saatlerinizi 25 dakikalık bloklar halinde düzenleyebilirsiniz. DEHB olan çocukların 1-2 saat boyunca çalışmaya odaklanması çok daha zor olabilir. Molaları çalışma süresine göre ayarlamanız faydalı olacaktır. Örneğin 25 dakikalık bir çalışmadan sonra 5 dakika mola verilebilir ancak daha uzun süre çalışıldığında molanın uzaması faydalı olacaktır. Çocuğunuz ile de bu rutini paylaşıp ortak bir karara varmanız onun da sorumluluk aldığını hissetmesine yardımcı olacaktır.

Eğer çocuğunuz sizin eşliğiniz olmadan masa başında oturmakta zorlanıyorsa ona açık ve net yönergeler verip ne yapması gerektiğini açıklayabilir ve ilk birkaç adımda yanında durabilirsiniz. Ne yapacağını anladığından emin olduktan sonra kendisinin devam etmesine izin verebilirsiniz. Eğer çocuğunuzun gerçekten takıldığı kısımlar olduysa, sizin de kendi işlerinizi tamamlamak için kendinize vakit ayırmanız adına, belirli bir saat belirtip o vakitte ona yardımcı olabileceğinizi söyleyebilirsiniz.

Özellikle ders anlatımı için çocukların daha enerjik olduğu sabah saatleri daha uygun olacaktır. Akşamüstü saatleri için uygulaması daha kolay aktiviteleri planlayabilirsiniz.

Çocukların farklı aktiviteler için kullanabilecekleri farklı odalar veya köşeler olması faydalı olabilir. Çocuğunuzun sabahtan akşama kadar aynı odada kalması odaklanması için zorluk yaratabilir.

Çocuğunuzun okul tarafından belirtilen ödevleri ve tamamlamaları gereken konulara önceden bakıp bu görevleri birlikte haftalık bir plana oturtabilirsiniz.