Uzaktan Eğitimle Değişen Evler

Uzaktan Eğitimle Değişen Evler

6-11 Yaş, 12-14 Yaş, 15-18 Yaş

Uzaktan eğitim başladı ve çoğunlukla anne-babaların çalışsın veya çalışmasın hayatının orta yerine yerleşti. Herkesin deneyimi neredeyse haftanın 5 gününde farklı hatta gün içinde derslere göre bile deneyimleri değişiyor ailelerinde çocuklarında. Emin olunan bir gerçek var ki bu dönem sadece ebeveynler için değil,  aynı zamanda çocuklar içinde çok zor. Onlarda yarı tatil yarı okul gibi bir durumda olmadıklarını farkındalar ve bu onların dünyasında bizim düşündüğümüzden daha büyük bir yük oluşturuyor. 

Bazı çocuklar ilk defa ebeveynlerinin onlara ciddi bir şekilde ders çalıştırmasını deneyimlerken bazıları teneffüs olmayan, arkadaşların olmadığı bir yerde yeni bir şeyler öğrenmenin zorluğunu yaşıyorlar. Belki 1 ay önce okulda sakince ders dinleyen bir çocuk, evde sakince oturup odaklanamıyor ve bunun nedenini kendi bile anlayamıyor. Bu kadar kaygı, iş yükü, sorumluluk arasında  ebeveynlerinde tam olarak anlamasını bekleyemeyiz belki. Ama büyüklerin bu noktada kendilerine sık sık bu dönemin özel koşulları olduğunu ve çocukların da her türlü belirsizlikten fazlasıyla etkilendiğini kendilerine hatırlatmaları gerekiyor. Amacın bir süreklilik kazanmak olduğunu  ve önceliğin olabilecek en iyi performansı sergilemek olduğunu bilmek gerekiyor. 

Bu süreçte tabii bazı net bilinen işe yarayan yöntemlerde var her zaman söylendiği gibi. Bunları sıralarsak:

  • Bir düzen/rutin yaratılması: Aile bireylerini daha fazla strese sokmak için hazırlanmayan, gerçekçi bir düzen bilinmezlikleri azaltıcı olduğu kadar hazırlık aşamalarını da kolaylaştıracaktır. Düzenlerin esnek olabileceğini her zaman hatırlayın, yolunda gitmeyen veya bir türlü oturmayan düzenleri gözden geçirme hakkının ailede olduğu bilin.
  • Egzersiz ve aktiviteler: Hem ruhsal hem bedensel sağlık için hareketin önemini sık sık duyuyoruz. Hem çocukların ihtiyacı olan egzersizi yapabilmesine hem de yetişkinlerin hareket etmekten vazgeçmemesine ihtiyaç olduğunu da bilmek gerekiyor. Fiziksel hareketliliğin yanı sıra ailenin bir arada derslerin dışında aktiviteler de yapıyor olması zaman zaman zorlanan ilişkilerin iyileşmesi için bir fırsat oluşturacaktır. Beraber kutu oyunlarına, legolara veya sessiz film gibi oyunlara zaman ayırmak iyi olacaktır.
  • Dijital sosyalleşmeye önem verilmesi: Tüm gün bilgisayarlarla zaman geçiyor olsa da sosyalleşmek de bir süre bu şekilde devam edecek. Hem yetişkinler hem çocuklar kendi arkadaş gruplarıyla sosyalleşmek ve ilişkileri sıcak tutmak için zaman ayırmalı. Arkadaşların yanı sıra görüşülemeyen aile büyükleri, akrabalar ile de belli rutinler oluşturmak bu süreçte rahatlatıcı olacaktır.
  • Öğrenmeye devam etmek: Ders materyalleri dışında kitaplarla, oyunlarla, internet tabanlı programlarla keyifli öğrenmeye de yer açmaya çalışın. Yetişkinler olarak evde çocuklara destek olsanızda gerçekte bir öğretmen olmadığınızı hatırlayın. Bu dönemde iyi ilişkilerin, güven duygusunun ve keyifli anların önemli olduğunu unutmayın.