Çocuğuma sınır koyarken nelere dikkat etmeliyim?

Çocuğuma sınır koyarken nelere dikkat etmeliyim?

1-3 Yaş, 3-5 Yaş, 6-11 Yaş, 12-14 Yaş, 15-18 Yaş

Yine aile ve okul yaşantısını düzenlemek için koyulan kuralların önce neye uygun olması lazım? Çocuğun yaşına… 2 yaşında bir çocukla (tam inat döneminde), okul dönemi çocuğuna koyulan kurallar tabii ki farklıdır. Ve ergenlikte koyulanlar daha da farklıdır. 

Koyulan kuralların çocuğun yaşına, gelişim özelliklerine, yapısal durumuna uygun olması gerekir. Çocuk çok kolay öfkelenen biri olabilir, çok sakin bir çocuk olabilir. Onun için kuralları koyarken ona uygun olmasına dikkat etmemiz lazım.

Kuralların açık ve net bir şekilde önce anne-babanın kafasında, çünkü bir evet bir hayır derlerse çocuğun da aklı karışır, sonra çocuğa açık ve net olarak anlatılması gerekir.

Kural az sayıda ve doğru kurallarsa, çocuk bu kurallara uyar. Uyması kolaylaşır. Ama kuralların içinde boğuluyorsa hem çok hem de anne-baba zorlanır. Zaman zaman bu kuralları çocuklara hatırlatmak gerekir. Çünkü hemen 2 kere söyleyince çocuklar kurallara uymazlar. Böylece çocuk sonucunu bildiği davranıştan kaçınır ve iç denetimi gelişir. Ayrıca kurallar zaman zaman gözden geçirilir ve çocuk büyüdükçe biraz daha genişletilebilir.