Uzaktan eğitim sürecinde öğrenciler nelere dikkat etmeli?

Uzaktan eğitim sürecinde öğrenciler nelere dikkat etmeli?

6-11 Yaş, 12-14 Yaş, 15-18 Yaş

1. Aktif Çalışma Stratejilerini Deneyin

Aktif çalışma, çalışma süresi öncesinde, sırasında ve sonrasında sorular sormak ve bu sorulara cevaplar vermek olarak özetlenebilir. Uzaktan eğitim videosunu izlemeye başlamadan önce kendinize şu soruları sorunuz:

• Konunun önemli olan kısımları ile ilgili notlar almak için kalem ve defterim hazır mı?

• Uzaktan eğitim videolarını nasıl izleyeceğimi biliyor muyum? (Videoları 3-5 dakikalık parçalar halinde izleyiniz, videoyu durdurunuz ve aklınızda kalanları mutlaka yazınız. Çalışma belleğinin kapasitesi sınırlı olduğu için, daha uzun süreli olarak dinlediklerinizi aklınızda tutmak mümkün değildir. Kinestetik bir eylem olan yazmanın da anlamaya çok önemli katkısı olduğu bilinmektedir.)

• Ne öğrenmek üzereyim?

• Bu konunun gerçek yaşantı ile bağlantısı nedir?

• Bu konuda neler biliyorum? Uzaktan eğitim videosunu izlerken kendinize şu soruları sorunuz:

• Az önce izlediğimi/okuduğumu anlıyor muyum?

• Anlatılanları ve gösterilenleri yorumlayabilir miyim?

• Yazmam gereken anahtar kelimeler veya fikirler var mı? Bu kelimeler ve fikirler neden önemlidir? Eğitimi izledikten ve materyali okuduktan sonra kendinize sormanız gereken sorular:

• Bu çalışma oturumundan sonra 3-5 soru hazırlayabilir miyim? (Eğitimi izledikten sonra mutlaka konuyla ilgili 3-5 soru hazırlayınız ve soruları elinizdeki kaynakları kullanarak bireysel olarak cevaplayınız. Hazırladığınız soruların cevaplarını bireysel olarak verdikten sonra, elinizdeki kitap ve diğer güvenilir kaynakları kullanarak cevaplarınızı kontrol ediniz)

• Eğitim videosu ile ilgili ödevleri yaptım mı?

2. İyi Bir Gece Uykusu Uyuyun

Her yaştan öğrenci, her gece en az sekiz saat uyku uyumalıdır. Beynin yenilenmesini ve gün boyunca öğrenilen tüm bilgileri işlemeye hazır olmasını sağlamanın en iyi yolu iyi bir gece uykusu uyumaktır.

3. Belirlenmiş Bir Çalışma Alanına Sahip Olun

Çalışmak için mutlaka bir alan oluşturun. Yatağınızı uyumak için ayırmaya çalışın ve içinde çalışmaktan kaçının (şekerleme yapmak çok kolay olabilir!). Çalışma alanınızı temiz ve düzenli tutun.

4. Yemek Yemeyi ve Su İçmeyi Unutmayın!

Vücudunuz (ve beyniniz) en iyi formda kalmanıza yardımcı olmak için yakıta ihtiyaç duyar. Çalışırken yanınıza sağlıklı atıştırmalıklar ve su alın, ancak işinizden çok fazla zaman harcamamak için önceden hazırlandıklarından emin olun.

5. Zaman Çizelgesi Oluşturun

Bir zaman çizelgesi oluşturmak zamanınızı düzenlemenize yardımcı olur, molalarınızı planlar ve özellikle çalışmak için birden fazla konunuz olduğunda kullanışlıdır. Hatırlamanız ve sık sık başvurmanız için programınızı yazılı olarak not edin. Her gün çalışmak için ne kadar zaman harcadığınıza ilişkin makul sınırlar belirleyin ve çalışma oturumunuzu yönetilebilir zaman bölümlerine ayırın. Zaman yönetimi hayatta ihtiyaç duyduğumuz en önemli becerilerden biridir. Uzaktan eğitim sürecini, zaman yönetimi becerilerinizi geliştirmek için bir fırsata çevirebilirsiniz.

6. Bir Zamanlayıcı Kullanın

Zamanı takip edebilmeniz ve oluşturduğunuz zaman çizelgesine bağlı kaldığınızdan emin olmak için bir zamanlayıcı kullanın. Bir zamanlayıcı kullanmak, elinizdeki işe odaklanmanıza, zamanlayıcı kapanana kadar çalışmaya bağlı kalmanıza yardımcı olacaktır.

7. Ailenizle Sohbet Edin

Uzaktan eğitim sürecinde her gün elbette sadece ders çalışarak geçirilmemelidir. İyi bir planlama yaparak ve molalar vererek günde 7-8 saat çalışmanız yeterli olacaktır. Bunun dışında kalan zamanlarda her gün 30 dakika ailelerinizle dersle, okulla ilgili olmayan, hayatta başarılı olmak için gerekli olan (güvenilir bir insan olmak, saygı ve sınırlarının bilincinde olmak, sevgi, empati, dostlukla ilişki kurabilmek, adil olmak vb.) ilişki değerleri ve spor, sanat, kültür, güncel olaylarla ilgili sohbet ediniz.