Çocuğunuzun Öfke Kontrolünü Öğrenmesi için Farklı Yollar

Çocuğunuzun Öfke Kontrolünü Öğrenmesi için Farklı Yollar

1-3 Yaş, 3-5 Yaş

Çocuklarda görülebilen birçok davranış problemlerinin zeminini oluşturan faktör öfke yönetimidir. Çocuğunuza öfke kontrolünü sağlayan yöntemleri öğretmeniz; sosyal beceriler, sağlıklı karar verme, davranışlarını kontrol edebilme ve kendine güven gibi çok önemli hayat becerilerini de kazanmasını sağlayacaktır.

Öncelikle, duygu ve davranışlarını ayırt etmesini sağlamak gerekir. Çocuklar sıklıkla kızgınlık duygusuyla saldırgan davranışlarını ayırt etmekte zorlanırlar. Duygularını davranışa dökmekten ziyade onları nasıl tanımlayacaklarını ve ifade edeceklerini öğretmek gerekir. Öfkenin de diğer duygular gibi olduğunu, bazen öfkeli hissedebileceklerini belirtmek, öfke duygusunun kötü olmadığı konusunda konuşabilmesi için çocuğunuza yardımcı olacaktır.

Öte yandan, çocukların öfkeyle nasıl başa çıkacağı konusunda en önemli model aileleridir.  Eğer çocuğunuz sizin sükûnetinizi kaybettiğinizi görürse, öfkesini kontrol etmekte ve neyin uygun olduğunu anlamakta güçlük çekebilir. Bazen aileler duygularını veya hayal kırıklıklarını çocuklarından gizlemeye çalışır. Her ne kadar bunu yapmak çocuklarınızı yetişkinlerin problemlerinden koruyor olsa dahi; onlar sizin öfke duygunuzla nasıl başa çıkacağınızı görmeye ihtiyaç duyar. Çocuklarınızla duygularınız hakkında konuşmak için fırsatlar yaratmak, öfke ile başa çıkmanın uygun yollarını paylaşmak gerekir. Örneğin; araba kullanırken karşıdan karşıya geçmeye çalışan çocuklara izin vermeyen araç sahibine bağırmanız sonrasında; bu durumun sizi öfkelendirdiğini ve sizin durup çocukların güvenle geçmesine imkan sağlayacağınızı belirtebilirsiniz.