Çocuklar İçin Kim, Hangi Önlemler Almalı? COVİD-19'a Karşı Koruyucu Önlemler Neler?

Çocuklar İçin Kim, Hangi Önlemler Almalı? COVİD-19'a Karşı Koruyucu Önlemler Neler?

Yurtdışı kaynaklara baktığımız zaman, özellikle Amerikan kaynaklarında iki kat olacak şekilde kumaş maske öneriliyor ve bu maskelerin her gün düzenli bir şekilde temizlenmesi gerekiyor. Fiziki olarak 2 metreye kadar mesafeyi korumak gerekiyor. 20 saniye boyunca sabunla el yıkamak çok önemli, eğer sabuna yok ise en az %60 alkol oranı olan bir dezenfektanla el temizlenmelidir.
Maske kullanımı, fiziki mesafenin ayarlanması, hijyen kurallarına uyum gibi hem öğrencinin hem de öğretmenlerin dikkat etmesi gereken noktalar var. Çocukların bir arada belli kümeler halinde tutulması, mümkün olduğu kadar açık havada etkinliklerin yapılması, tuvaletlerin ve trabzanların çok iyi temizlenmesi ve havalandırmanın çok iyi ayarlanması gibi örneklerin hepsi bireysel önlemlerle okulun sağlayacağı önlemlerin birarada olması gerektiğinin göstergesidir.
Bunların dışında taze meyve,sebze yemek, proteini yeterli miktarda almak, düzenli spor ve iyi bir uyku hem kaliteli yaşamın bir göstergesi hem de sağlığımız için çok önemlidir.