Güçlü Ailelerin Sırrı

Güçlü Ailelerin Sırrı

Yazar: Nergis_Abay_Akar | 17 Nisan 2021

Yapılan bir araştırmaya göre güçlü ailelerin paylaştığı özellikler şöyle belirtildi:

1. Takdir - düzenli olarak birbirlerini takdir etme
2. İletişim - açıkça konuşma
3. Birlikte zaman geçirme
4. Manevi sağlık - benzer değerlere ve inançlara sahip olma
5. Kriz ve stres - sorunlar ve zorluklarla birlikte baş edebilme

Aile bağlarınızı güçlendirmek için;

1) Ailenizle vakit geçirmek önceliğiniz olsun
Doğru gelişim için aile üyeleriyle güçlü ve sevgi dolu ilişkilere ihtiyaç vardır. Araştırmalar, gençlerin ebeveynleriyle daha fazla zaman geçirdiklerinde, çevrelerindeki  insanlarla daha uyumlu ve başlarının belaya girme olasılıklarının daha düşük olduğunu gösteriyor.

2) Açık iletişimde olun
Açık iletişim, güçlü bir aile reçetesinin gerekli bir bileşenidir. 
Güçlü ailelerde iletişim kilit bir nitelik olduğundan, duygularınızı etkili bir şekilde ifade etmek ve açık bir şekilde konuşmak için konuşma becerilerini geliştirmek önemlidir. 

3) Herkesin farklı ihtiyaçları olduğunu kabul edin
Ailenin her üyesinin farklı ihtiyaçları olabileceği unutulmamalıdır. Bu ihtiyaçları belirleyebilir ve her bir aile üyesine ihtiyaç duydukları şekilde destek olabilirsiniz.
Her bir aile üyesini neyin harekete geçirdiğini, onlar için neyin ön planda olduğunu anlamaya öncelik verin ve öğrendiklerinizi birbirinizle paylaşın.

4) Kişisel gelişim için rol modeli olun
Tüm ailenizi büyümeye, öğrenmeye ve kendilerini geliştirmeye teşvik edin. Herhangi bir şeyi başardığınızda, çocuklarınıza hedefler için çalışmanın önemini gösterdiğinizi unutmayın.

 

Referans:
1. Close-Knit Siblings Have Parents That do These 5 Things. https://goldenslumbersphotos.com/2019/12/11/5-simple-exercises-to-build-mental-strength-as-a-family/ Erişim Tarihi: 25.03.2021